Pred jarnými prázdninami sme na našej škole ukončili fašiangové obdobie zábavným a príjemným spôsobom. Keďže táto časť roka patrí zábavám a vždy sa snažíme zachovávať tradície, rozhodli sme sa zorganizovať program, v ktorom sa nájde každý z nás. Žiaci na prvom stupni mali tradičný karneval, kde sme našli masky od výmyslu sveta, princezné, škriatkov, policajtov a rôzne iné. Žiaci postupne predstavili svoje masky a vyhlásili súťaž o najkrajšiu masku na škole, tí najlepší boli aj ocenení. Starší žiaci sa zúčastnili diskotéky, tí odvážnejší sa prezliekli do masiek. Športovci sa zúčastnili turnajov v stolnom tenise a floorbale. Na tvorivých dielňach si vyskúšali ako pracovali drotári, vyrábali stromčeky šťastia a preverili si svoje schopnosti v pletení a prevliekaní pri výrobe šálov. A ako k správnym fašiangom patrí aj pečenie, nemohli sme zabudnúť na pravé fašiangové fánky, ktoré deti piekli v kuchynke a všetkým chutili. FOTO
Enviropátračka o zdravom životnom štýle
Vo februári sme sa so žiakmi piateho a šiesteho ročníka v rámci predmetu Environmentálna výchova zapojili do mesačnej enviropátračky. Témou bol Zdravý životný štýl. Všetci vieme, že občas robíme drobné prehrešky voči svojmu zdraviu. Pri plnení úloh sme si uvedomili, že žiť zdravo nie je také náročné, no vyžaduje si vysokú dávku sebakontroly. Žiaci sa s úlohami popasovali bravúrne a ukázali svoju zodpovednosť voči kolektívu, ale aj voči sebe. Do plnenia úloh zapojili aj svojich rodičov, keďže niektoré úlohy bolo potrebné vyriešiť doma.
Najskôr si žiaci tvorili svoj tanier správneho stravovania, ktorý potom porovnávali s normou správeho stravovania. Zistili, že konzumujú: pečivo, cestoviny, ryžu a zemiaky v primeranom množstve; málo ovocia a zeleniny; veľa mäsa a mäsových výrobkov. Ostatné potraviny konzumujú v primeranom množstve.
Ďalej zisťovali, ktoré potraviny (ovocie a zeleninu) môžeme v jednotlivých mesiacoch jesť čerstvé alebo uskladené z vlastných zdrojov bez použitia konzervantov a nemusíme si ich kupovať v obchode. Prekvapilo nás, že ponuka je veľmi pestrá.
Pri plnení ďalšej úlohy sa oboznámili s blahodárnymi ale aj škodlivými účinkami slenečného žiarenia. Svoje periny nechávali na pol hodinu vystavené na slnku a večer sa do nich pohodlne uložili. Zaznamenali výrazne lepšiu kvalitu spánku v porovnaní s dňom, kedy si periny na slnko nedali. Okrem toho zistili, že Slnko je dôležitým zdrojom vitamínu D, no nadmerné slnenie môže spôsobiť človeku problémy. Vytvorili si zásady správneho slnenia počas jednotlivých ročných období.
Asi najťažou úlohou bolo zadanie s názvom Ráno múdrejšie večera. Dôkladná príprava na spánok spočívala v tom, že žiaci mali dve hodiny pred spaním konzumovať len ľahké jedlá a čistú vodu, obmedziť svetelný smog (tv, tablet, mobil) a vyvetrať si izbu. Tí, ktorí to zvládli, usúdili, že kvalita spánku bola omnoho lepšia, ako v iné dni.
V dnešnej dobe žijeme veľmi uponáhľane a je výnimočné vedieť sa zastaviť, vypnúť, nemyslieť na nič, relaxovať. Vyskúšali sme si meditáciu v školskej knižnici, kde pri počúvaní pokojnej hudby deti oddychovali v pohodlnej polohe. Niektorým sa podarilo aj zaspať, no zistili, že načerpali veľa energie.
Ďalšia úloha bola kulinárska. Žiaci si mali vytvoriť svoje obľúbené potraviny. Cieľom bolo vyhnúť sa nákupu hotových pokrmov a znížiť tak uhlíkovú stopu. Niektorí si svoje jedlá pripravili doma a ti, čo navštevujú krúžok Varíme..., si ich pripravili spoločne. Muffiny, Cookies, domáci chlebík, cestoviny, zemiaky s cuketou, mandarínkový koláč, tousty, chlieb vo vajci, palacinky, krupica, kuracie mäso so zemiakmi...
Posledná úloha mala pomôcť niekomu v našom okolí. V čase, keď sme riešili túto úlohu, k nám prišli noví spolužiaci z Ukrajiny. Piatak Sergej a siedmačka Valéria. Deti, ktoré sa ocitli v novom prostredí. V cudzom štáte, dedine, škole. A tak sa žiaci rozhodli, že náš projekt a s ním súvisiaca pomoc bude smerovať práve k nim. Chceli im pomôcť adaptovať sa v novom prostredí, začleniť sa a naučiť ich po slovensky. Postupne sa im darí, žiaci ich aktivizujú do skupinových prác, zabávajú sa s nimi na karnevalovej diskotéke, pripravujú dobroty v školskej kuchynke.
Vďaka zodpovednému prístupu sa žiakom podarilo obsadiť prvé miesto. FOTO
15
Svätý Valentín a Deň vzkriesenia slovenčiny
V kalendári si dátum 14. február všetci spájame so sviatkom Svätého Valentína ako sviatku zamilovaných. Na hodinách slovenského jazyka sme si v tento deň so žiakmi všetkých ročníkov druhého stupňa pripomenuli inú dôležitú udalosť, vďaka ktorej dnes po slovensky komunikujeme, čítame, píšeme. Poznáme meno kodifikátora spisovnej slovenčiny – Ľudovít Štúr. Vieme, že na formovaní nášho jazyka sa podieľali viaceré známe osobnosti z dejín, ako Bernolák, Hurban, Hodža, Hattala. Nesmieme však zabudnúť na historické stretnutie niekoľkých mladých študentov, ktorí tento proces vzniku spisovnej slovenčiny odštartovali. Stalo sa to práve 14. februára 1843 v Štúrovom byte na Panenskej ulici v Bratislave. Janko Rimavský, Samko Vozár, Janko Kalinčiak, Janko Lovinský, Samko Štúr. Všetci boli mladí, mali dvadsať a pár rokov. Boli nadšení a odhodlaní pomôcť pri napĺňaní plánov Ľ. Štúra.
Tento deň sa označuje ako Deň vzkriesenia slovenčiny. V synonymickom slovníku nájdeme synonymá výrazu vzkriesenie ako znovuzrodenie, oživenie, obnova, návrat. Všetky sú pomenovaním pre nový začiatok našej ľúbozvučnej slovenskej reči. A nám neostáva nič iné ako pevne dúfať, že v budúcnosti sa 14. február stane pamätným Dňom slovenského jazyka. Vo svete sa oslavuje deň anglického, španielskeho či ruského jazyka. Náš jazyk, slovenský, si tiež zaslúži deň v kalendári, kedy by sme aj my mohli prejaviť úctu k spisovnej slovenčine.
Vianočná besiedka
avôkol sa ligocú svetielka, šíria sladké vône a všade vo vzduchu cítiť príchod Vianoc. Aj u nás na škole sa na tento výnimočný čas tešíme a preto sme sa rozhodli spríjemniť si predvianočné chvíle bohatým programom, ktorý zaujme každého. Najmenší sa pustili do ozdobovania vianočného stromčeka, výroby ozdôb, spievania kolied. Starší žiaci piekli tradičné vianočné pečivo, ktorého vôňa sálala po celej škole a navodzovala pravú vianočnú atmosféru. Všetci sme si pochutnali na sladučkých medovníkoch. Vianočné tvorenie sa nieslo v duchu výroby svietnikov, pri ktorých kombinovali rôzne techniky maľby, dekupáže, lepenia a zdobenia. Na svoje si prišli aj tí, čo si chceli zašportovať a zatancovať. Pre nich bola pripravená vianočná diskotéka a pre športovcov stolnotenisový a floorbalový turnaj. Celý deň sme strávili v príjemnej atmosfére a v dobrej nálade sme sa odobrali na vianočné prázdniny, ktoré sme tak netrpezlivo očakávali. FOTO
10
Návšteva Slovenského červeného kríža u nás v škole
Tak ako pred dvomi rokmi, našu školu navštívili dobrovoľníci zo Slovenského červeného kríža. Porozprávali zaujímavé príbehy, s čím sa žiaci môžu v bežnom živote stretnúť a ako dokážu zachrániť ľudský život. Dozvedeli sa o poskytnutí prvej pomoci. Dobrovoľníčky zo SČK so sebou priniesli aj figurínu, na ktorej si žiačky krúžku mohli vyskúšať prvú pomoc. Išlo hlavne o oživovanie pri zástave srdca. Nacvičovali sme si rôzne krízové situácie, ako sú napríklad prípady spadnutého človeka v parku, volanie na záchrannú linku pri dopravných nehodách, postup pri poskytovaní prvej pomoci pri viacerých poranených, viazanie trojcípej šatky, či poskytnutie prvej pomoci pri epileptickom šoku. Žiačkam sa ukážky páčili a veľmi sa tešili, že si mohli vyskúšať prvú pomoc práve na figuríne a dozvedieť sa viac o záchrane ľudských životov. FOTO
2
Výsadba stromov
Aj napriek chladnému počasiu sme 16.11. zavŕšili projekt SadOVO 2022 výsadbou drevín. Žiaci piateho a šiesteho ročníka pod dozorom odborníkov na školský pozemok vlastnoručne umiestnili ovocné stromy (jabloň - krasokvet žltý, jabloň - panenské české, jabloň - spartan, hruška - boscova fľaša, hruška - naghinova, broskyňa - cresthaven) a ovocné kríky (muchovník, egreš, malina, černica). Deti boli pri výsadbe veľmi aktívne a väčšina z nich ukázala svoju zručnosť, ochotu spolupracovať a urobiť niečo pre seba a svoje okolie. Ukončenie projektu bol však len začiatok. Teraz je už len na našich žiakoch, ako zúžitkujú vedomosti z workshopu, zážitkovo vzdelávacieho kurzu v Zaježovej, z výsadby, ako sa budú o stromy starať tak, aby nám o pár rokov priniesli prvé ovocie. V galérii sú zverejnené zaujímavé momentky z výsadby, z ktorých je zrejme, že deti si deň na školskom pozemku užívali. Fotografie zhotovila Uršuľa Mičovská, CEEV Živica. FOTO
63