- Projekt Sadovo 2022
- Projekt Recyklohry
- Záložka do knihy spája slovenské školy
- Zbierka Hodina deťom
- Strom života
- Nadácia PONTIS (ENTER pre školy 2020 – Digitálna generácia)
- Zdravie na tanieri 2019
- Vedomostné ostrovy
- „Podpora výchovy a vzdelávania žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia v ZŠ 2017“
- „Regionálna a multikultúrna výchova žiakov patriacim k národnostným menšinám 2017“
- Máme radi Slovensko
- Školský program INPP
- Elektronizácia vzdelávacieho systému regionálneho školstva
- Komplexný poradenský systém prevencie a ovplyvňovania sociálno-patologických javov v školskom prostredí
- Moderné vzdelávanie pre vedomostnú spoločnosť
- Zvyšovanie kvality na ZŠ a SŠ s vyutižím e-testovania
- Vzdelávaním pedagogických zamestnancov k inklúzií marginalizovaných rómskych komunít
- NP MRK 2
- eTwinning
Zdravie na tanieri 2019
"Zdravie na tanieri 2019"
Názov aktivity: "Spolu pre zdravšiu školu"
1. Obdobie realizácie projektu: od 1. septembra 2019 do 15.decembra 2019
2. Realizované aktivity:
· Dochádzkový systém a systém na odoberanie stravy.
ü Nákup a inštalácia dochádzkového systému a čipových kariet.
V priebehu mesiaca september sme objednali a inštalovali dochádzkový systém pre žiakov, pedagogických a nepedagogických zamestnancov školy, ktorý slúži na evidenciu dochádzky a kontrolu odobratej stravy zo školskej jedálne. Rodičia takto môžu mať prehľad o tom, či sa ich dieťa nachádza v škole a či konzumovalo jedlo v školskej jedálni.
· Zabezpečenie kultúrneho stravovacieho prostredia.
ü Nákup stolov, stoličiek a kuchynských potrieb (riadu) do kuchynky.
ü Nákup a inštaláciu dávkovačov mydla, lyžičiek, pohárov, kuchynských utierok a úložných skriniek do tried.
Pre každého žiaka boli zakúpené plastové lyžičky, poháre, ktoré si odkladajú do zakúpených skriniek. Ďalej sme do tried zakúpili utierky a uteráky. Na centrálnych chodbách sú umiestnené zásobníky na teplé nápoje, ktoré slúžia žiakom na dodržanie zdravého pitného režimu. Dôležitým prvkom tohto vybavenia boli dávkovače mydla, pomocou ktorých sme zabezpečili hygienu pri konzumácií potravín v každej triede. Dávkovače mydla a zásobník na papierové utierky sme z tohto dôvodu umiestnili aj k umývadlám pri vstupe do školskej jedálne. Žiaci si takto navykli na dodržiavanie hygieny pred aj po stravovaní.
K dispozícií máme čiastočne vybavenú školskú kuchynku, ktorá bola využívaná pri mimoškolskej záujmovej činnosti, v školskom klube, na vyučovacích hodinách techniky a pracovného vyučovania. Pre jej plnohodnotné využívanie sme zakúpili jedálenské stoly a stoličky, taniere, poháre, príbory, zástery, tácky. Deti sa učia pripravovať pokrmy, správne stolovať, kultúrne sa stravovať a starať sa o kuchynské zariadenia a vybavenie. Kuchynka sa teraz pravidelne využíva na hodinách techniky, pracovného vyučovania, výtvarnej výchovy, v záujmových útvaroch a v ŠKD. Najviac bola využitá v mesiaci október počas Týždňa zdravej výživy a v decembri pri príprave vianočného pečiva. Na hodinách výtvarnej výchovy v kuchynke žiaci vyrábali aj mydielka pomocou materiálu zakúpeného tiež z financií určených na tento projekt. Mydielka sa stali aj ocenením pre víťazov FIThliadky a cezpoľného behu. Využívajú ich aj deti v triedach pri dodržiavaní hygieny a v ponuke budú aj na obecných vianočných trhoch. Tým, že si žiaci mydielka vyrobili vlastnoručne zo svojich obľúbených vôní a farieb ich motivuje k lepšiemu dodržiavaniu hygieny.
· Formovanie vzťahu žiakov k zdravému životnému štýlu.
ü Nákup zdravých potravín na spoznávanie a prezentáciu regionálnych druhov ovocia, zeleniny a byliniek.
Na vybudovanie vzťahu k zdravému životnému štýlu sme už tradične v mesiaci október realizovali Týždeň zdravej výživy, počas ktorého sme sa denne venovali rôznym druhom potravín. V pondelok žiaci konzumovali rôzne druhy ovocia. V utorok ochutnávali zeleninu. V stredu spoznávali rôzne druhy mliečnych výrobkov – tradičných aj netradičných. Vo štvrtok pripravovali, prezentovali a ochutnávali jedlá pripravené zo zdravých potravín a v piatok sme sa venovali zdravému pitnému režimu. Využili sme pri tom školskú kuchynku, zakúpené zariadenie a riady a potraviny boli servírované na zakúpených táckach.
V týchto dňoch učitelia v rámci jednotlivých vyučovacích predmetov venovali zvýšenú pozornosť témam zdravej výživy. Upozorňovali na pozitívne účinky konzumácie zdravých potravín a nápojov. Žiaci sa zúčastnili besedy so včelárom a odborníkom na pestovanie regionálnych potravín. Zabezpečili sme spoluprácu so školskou jedálňou, ktorá v jednotlivé dni tematicky prispôsobila jedálny lístok.
Zavŕšením Týždňa zdravej výživy, v rámci prevencie obezity a vzťahu k zdravému životnému štýlu, bol cezpoľný beh, do ktorého sa zapojili všetci žiaci v 4 kategóriách (I. stupeň dievčatá, I. stupeň chlapci, II. stupeň dievčatá, II. stupeň chlapci), učitelia, oslovení boli aj rodičia a široká verejnosť. V každej kategórií boli diplomom a medailou ocenení tí, ktorí sa umiestnia na prvých troch miestach. Pitný režim pre bežcov sme zabezpečili s využitím zakúpených zásobníkov na vodu a čaje a tiež minerálnymi vodami.
ü Nákup potrieb pre vytvorenie bylinkovej záhrady v interiéri i exteriéri školy.
V priebehu októbra v rámci hodín Techniky a Pracovného vyučovania žiaci s vyučujúcimi upravili existujúce políčko na pestovanie byliniek. Do pripraveného záhona vysadili jeden druh bylinky (mätu). Svahovky na vytvorenie bylinkovej špirály v exteriéri sme zabezpečili, ale vzhľadom k nepriaznivému počasiu bude inštalácia a výsadba byliniek do nich zrealizovaná na jar. V interiéri školy sme do bylinkových kvetináčov vysadili niekoľko druhov byliniek, o ktoré sa žiaci pod vedením pedagógov učia starať. Využili sme nakúpený substrát, ale aj substrát zo školského kompostoviska. Na hodinách informatikysme vytvorili informačné tabuľky o pestovaní, použití a účinkoch rastlín a bylín. Výstupom budú informačné karty o jednotlivých bylinkách, ich využití a podmienkach pestovania, ktoré budú neustále žiakom pripomínať úžitkovosť bylín a ich použitie. Skôr zasadené bylinky sme použili aj ako ingredienciu pri tvorbe mydielok, niektoré bylinky boli využité pri príprave pokrmov v rámci Týždňa zdravej výživy, ako ochucovadlo, prísada do nápojov alebo materiál na výrobu čaju.
V priebehu mesiaca november sme si overili dopad Týždňa zdravej výživy na zmýšľanie žiakov hravou formou a vyhlásili sme súťaž tried a jednotlivcov „Zdravá desiata“. Cieľom bolo zistiť, či žiaci využívajú získané poznatky z oblasti stravovania na skvalitnenie svojej životosprávy. Úlohou FIThliadky bolo v priebehu jedného týždňa kontrolovať desiatu, ktorú si žiaci priniesli, pridávali body za zdravé a odoberali body za nezdravé potraviny a nápoje. Body zapisovali do vytvorenej bodovacej tabuľky. Najlepšie triedy a jednotlivci boli na konci týždňa ocenení diplomom a mydlovými výrobkami s prísadou byliniek. Nakoľko sa nám FIThliadka osvedčila, pokračujeme v nej aj naďalej raz za týždeň. Pri vyhodnocovaní výsledkov zisťujeme, že väčšina žiakov obmedzila konzumáciu sladkostí, ktoré nahrádzajú ovocím. Taktiež obmedzili nosenie čipsov a nezdravých nápojov (nahradili ich čistou vodou alebo ponúkaným čajom). Veľa detí si nosí doma pripravenú desiatu a nie len takú, ktorá bola zakúpená v obchode pred vyučovaním.
V októbri a novembri na vybraných vyučovacích hodinách žiaci vytvorili produkty s využitím rastlín (čaje, mydlá, úžitkové predmety a pod...), ktoré boli využité ako darčeky pre víťazné triedy ohodnotené FIThliadkou, ocenenia pre víťazov cezpoľného behu a na vlastné využitie v triedach pri dodržiavaní hygieny.
ü Nákup drobného materiálu na vytvorenie exteriérových pohybových hier pre žiakov.
Na školskom dvore sme vytvorili priestor pre exteriérové spoločenské hry zamerané na rozvoj pohybových schopností žiakov, budovanie pozitívnej klímy a spolupráce medzi rovesníkmi rôznych národností a veku, v snahe obmedziť nepriaznivý vplyv vonkajšieho prostredia spoločnosti, pre zmysluplné trávenie voľného času. Na betónovú plochu školského dvora sme namaľovali hracie pole pre spoločenskú hru Človeče nehnevaj sa, namaľovali sme čiary na skákaciu škôlku a tým zabezpečili odbúravanie stresu a relaxačné cvičenia v areáli školy. Pribudla šachovnica, priestor pre hru twister a predpríprava ihriska na Streetball.
3. Hodnotenie dosiahnutých výsledkov:
Nakoľko našu školu navštevuje vysoké percento žiakov prichádzajúcich zo sociálne znevýhodneného prostredia, snažíme sa im vytvoriť vhodné podmienky na vypestovanie a udržiavanie dobrých stravovacích návykov. Niektorí žiaci nemali dostatočné poznatky a návyky na zdravé stravovanie. Realizovaním tohto projektu si postupne osvojujúkaždodenné pravidlá zdravej výživy.Žiaci si uvedomujú vplyv potravín na ich zdravotný stav, ale aj správanie. Elimináciou prísad v nezdravých potravinách (napr. chipsy, coca-cola) sú žiaci pokojnejší, sústredenejší a v škole vládne pozitívnejšia klíma.
Organizovaním Týždňa zdravej výživy si žiaci postupne osvojili základné princípy zdravého stravovania, stolovania, prípravy jedál, pitného režimu. S odstupom času sme si overili stravovacie návyky žiakov za pomoci FIT hliadky. Zistili, že žiakom nie je ľahostajné ich stravovanie a pitný režim. Vo FIT hliadkach (kontrolou desiat) budeme naďalej pokračovať raz do týždňa.
Žiaci si častejšie nosia na desiatu jogurty a väčšina žiakov si odvykla od sladených nápojov, pretože v škole s využitím zakúpených plastových pohárov pijú čistú vodu alebo čaj, ktorý majú pripravený a umiestnený na centrálnych chodbách v zásobníkoch na teplé nápoje. Okrem zdravého pitného režimu sme eliminovali aj množstvo plastového odpadu z nápojov.
Vytvorením bylinkovej záhradyžiaci spoznávajú múdrosť starých ľudí, oboznamujú sa s využitím jednotlivých bylín nielen v liečiteľstve, ale aj pri varení. Výrobou mydiel poukázali a upozornili, že bylinky majú široké využite. Pri práci s mydlovou hmotou sa rozvíjala kreativita, schopnosť spolupracovať a v neposlednom rade sme žiakov motivovali k dodržiavaniu hygieny aj vlastnoručne vyrobenými mydlami.
Zakúpením zariadenia kuchynských doplnkov (lyžičky, poháre, kuchynské utierky) sme zabezpečili kultúrne stravovanie v triedach, podporili sme konzumáciu mliečnych výrobkov (pomocou lyžičiek), naďalej propagujeme zdravý pitný režim s využitím pohárov pre každého žiaka a zásobníkov na teplé a studené nápoje, ktoré sú umiestnené na všetkých chodbách. Nakoľko sme škola zameraná na environmentálnu výchovu, znížili sme tým produkciu odpadu z plastových fliaš.
Vytvorením priestoru na relaxačné aktivity v areáli školy postupne obmedzujeme dôsledky nesprávnych stravovacích návykov a záškoláctva. Žiaci majú možnosť tráviť voľný čas efektívne so spolužiakmi a učiteľmi, odbúrať stres a vyhýbať sa tak nesprávnemu stravovaniu a sociálno-patologickým javom. Pozitívna klíma v škole motivuje žiakov k pravidelnej dochádzke, čím sa zabezpečuje ich pravidelný stravovací a pitný režim.
Dochádzkovým systémom postupne zabezpečujeme u žiakov zodpovednosť pri pravidelnosti dochádzky do školy a jednoduchšiu kontrolu nad odoberaním stravy.