- Projekt Sadovo 2022
- Projekt Recyklohry
- Záložka do knihy spája slovenské školy
- Zbierka Hodina deťom
- Strom života
- Nadácia PONTIS (ENTER pre školy 2020 – Digitálna generácia)
- Zdravie na tanieri 2019
- Vedomostné ostrovy
- „Podpora výchovy a vzdelávania žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia v ZŠ 2017“
- „Regionálna a multikultúrna výchova žiakov patriacim k národnostným menšinám 2017“
- Máme radi Slovensko
- Školský program INPP
- Elektronizácia vzdelávacieho systému regionálneho školstva
- Komplexný poradenský systém prevencie a ovplyvňovania sociálno-patologických javov v školskom prostredí
- Moderné vzdelávanie pre vedomostnú spoločnosť
- Zvyšovanie kvality na ZŠ a SŠ s vyutižím e-testovania
- Vzdelávaním pedagogických zamestnancov k inklúzií marginalizovaných rómskych komunít
- NP MRK 2
- eTwinning
„Podpora výchovy a vzdelávania žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia v ZŠ 2017“
„Podpora výchovy a vzdelávania žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia v ZŠ 2017“
Názov projektu : Poďme spolu bádať svet
Téma: "Kniha a ja"
Na základe výzvy na podanie žiadosti o financovanie rozvojového projektu „Podpora výchovy a vzdeávania žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia v ZŠ 2017“ sa ZŠ s MŠ – AlapiskolaésÓvoda, Šarovce zapojila do tohto projektu. Cieľom projektu bolo vytvoriť miestnosť, v ktorej by sme zriadili knižnicu. V rámci projektu sme v období od 1. októbra do 15. decembra 2017 realizovali prípravu miestnosti, kde sme plánovali zriadiť novú knižnicu. Ďalej sme realizovali objednávku na výrobu policovej zostavy na knihy na mieru. Objednali sme knihy. Realizovali sme nákup koberca a podušiek na sedenie na koberci. Zakúpili sme PC so softvérom.
Postupne po zrealizovaní a zariadení knižnice sme najprv žiakov oboznámili s miestnosťou,
s jej funkciou a poslaním. Pedagógovia začali realizovať prvé vyučovanie hodiny v novej knižnici. Aj na základe pocitov žiakov miestnosť dostala ešte jedno pomenovanie - oddychová. Postupne sa tu vystriedali žiaci I. stupňa aj II. stupňa s vyučovacím jazykom maďarským aj slovenským. Žiaci sa učia vyhľadávať informácie, narábať s knihou, udržiavať poriadok a mať úctu k vedomostiam, ktoré kniha ponúka.
Čitateľská gramotnosť je univerzálna technika, ktorá robí žiaka schopným nielen prečítať slová, vety a celé texty, ale aj pochopiť prečítané a ďalej s obsahom a získanými informáciami pracovať. Pri takomto chápaní problematiky čitateľskej gramotnosti nie je až tak veľmi dôležitá ani rýchlosť, ani plynulosť, ale podstatné je porozumenie textu a používanie informácií z neho. Súčasťou čitateľskej gramotnosti sú čitateľské schopnosti a zručnosti, čitateľské návyky, záujmy, postoje, motivácia k čítaniu a vedomosti žiaka.
Nakoľko našu školu navštevuje veľké množstvo žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia, hlavný dôraz kladieme v prvom rade na manipuláciu s knihou a techniku vyhľadávania informácii. realizujeme spoločné čítania a reprodukciu prečítaného textu. V rámci literárno-dramatického krúžku, ktorú žiaci pravidelne navštevujú, pripravujú program na vianočnú besiedku.Budú ju prezentovať na verejnosti v rámci osláv Vianoc. (podľa plánu Čitateľskej gramotnosti).V príprave je webovú prezentácia tvorivosti žiakov – pravidelná činnosť redakčnej rady pod vedením pedagóga, žiaci pri svojej práci využijú aj IKT (podľa plánu Čitateľskej gramotnosti).